RTÜK E MEKTUP

Bu psikolojik Algı zehirlenmesine dur demek için Aşağıda yazılmış olan, şikayet mektubunun sonunda verilen iletişim adreslerine gönderiyoruz,
_________________________________________________________
Sayın RTÜK üyeleri; nasılsınız? İyi misiniz?”
RTÜK Başkanı ProfDr Davut Dursun vekili Taha Yücel, kurul üyeleri Doç. Dr Ahmet Yıldırım, Dr Vahap Darendeli, Dr Hamit Ersoy size SORUYORUM:
Sayın Dursun, Sayın Yücel, Sayın Yıldırım, Sayın Darendeli, Sayın Ersoy; şunu çok merak ediyorum: KENDİNİZİ NASIL HİSSEDİYORSUNUZ? Çok stratejik bir kurumda üst kurul üyeliğine layık görüldüğünüze göre eminim değerli insanlarsınız. O göreve layık kariyerleriniz var mutlaka. Konumuz liyakat, ünvan, makam önemli değil. Sizin de anneniz babanız var. Eşiniz var. Evlatlarınız var. Allah bağışlasın. Basit bir sorum var:
15 Nisan 2013 Pazartesi günü Beyaz TV’de yayınlanan Derin Futbol Programını izledikten sonra kalbiniz sıkıştı mı? Boğazınız kurudu mu?
Görevini yapmış insanların huzuruyla uyuduğunuz için izlememiş olabilirsiniz. İsterseniz hemen izleyebilirsiniz. İzleyin ve söyleyin. Hicap duydunuz mu? Elbette TV’lerdeki her “insanlık cinayetinden” siz RTÜK üyelerini sorumluk tutacak değiliz. Burası Türkiye. Bu realiteyi biliyoruz. Yadırgamıyoruz. Velakin; Sayın Dursun, Sayın Yücel, Sayın Yıldırım, Sayın Darendeli, Sayın Ersoy siz 15 Nisan 2013 tarihli Derin Futboldaki “icraat”tan sorumlusunuz.
http://www.rtuk.org.tr/sayfalar/IcerikGoster.aspx?icerik_id=2575a6f0-107f-41ae-b4bb-903bf617fff3
12 Nisan 2013 Cuma günü Cevahir Otel’de bir basın toplantısı düzenlediniz. O güne ait resimlere baktım. Hepiniz masada gururla ve ciddiyetle oturmuşsunuz.
RTÜK Başkanı Prof Dr. Davut Dursun büyük iş başarmanın verdiği gururla konuşmuş. SKYTÜRK canlı yayınını da izledim. Gözleri gülüyor. RTÜK Başkanı Prof.Dr . Davut Dursun diyor ki “SPOR PROGRAMLARINDA UYULMASI GEREKEN REHBER İLKELER OLUŞTURULMUŞTUR” RTÜK Başkanı Prof Dursun diyor ki “MÜEYYİDEYE GEREK KALMADAN SPOR PROGRAMLARINA YAKIŞMAYAN SORUNLARIN ÖZDENETİMLE ORTADAN KALMASINDAN MEMNUNUZ” Prof Dursun’un verdiği bilgilere göre 19 Aralık 2012’deki ilk toplantıdan sonra spor programlarından şikayetler azalmış. Aralık 2012’de toplam şikayetler içinde spor programlarının oranı %12 iken Ocak 2013’te %5, Şubat 2013’te %1 olmuş. Muazzam… RTÜK Başkanı Dursun 12 Nisan 2013 Cuma günü “etik-bilinç-özdenetim” heyetinin rehber ilkelerini açıkladı. İçimize su serpildi. RTÜK Başkanı Porf Dursun dedi ki “Spor programlarında argo ve kaba ifadeler hiçbir şekilde yer alamayacaktır” (12.Nisan.2013)
RTÜK Başkanı Porf Dursun dedi ki “Kulüp yöneticilerine, teknik direktörlere, sporculara, TARAFTARLARA, hakemlere hakaret saldırı olamayacak” Konuşan RTÜK Başkanı Prof Davut Dursun ama bu devletin sözü. Devletin teminatı altında. Bu ciddi bir uyarı olmalı ve uyulmalı. RTÜK’ün kalite politikası olarak “Etik ilkelere”, “İnsan onuruna, hak ve özgürlüklere saygılı” yayıncılık vaadi de var. O bulunsun diye yazıldı diyelim. 12 Nisan 2013’teki toplantı farklı. Sayın Dursun, Sayın Yücel, Sayın Yıldırım, Sayın Darendeli, Sayın Ersoy kamuoyuna teminat verdi. Spor programı olarak adlandırılan yayınların yapımcıları bir masada RTÜK heyeti bir masada birbirlerinin gözünün içine bakarak söz verdiler. Spor programlarında argo, kaba ifade, saldırı ve hakaret” olamayacak Aslında bu durumu REHBER İLKELER diye sunmak da manasız
* 6112 sayılı RTÜK Kanunu’nun Yayın Hizmeti İlklerini düzenleyen 3. Bölümü’nün 8. Maddesinde çok açık ifadeler var.
* 6112 sayılı RTÜK Kanunu 8. Madde 1.ç fıkrası “Yayınlar insan onuruna özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olmaz”
* 6112 sayılı RTÜK Kanunu 8. Madde 1.ç fıkrası “eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı ifade içeremez”
* 6112 sayılı RTÜK Kanunu 8. Madde 1.ğ fıkrası “Çocuklara, güçsüzlere, özrülülere karşı istismar içeremez”
* 6112 sayılı RTÜK Kanunu 8. Madde 1.ı fıkrası “soruşturulması mümkün olan haberler soruşturulmaksızın emin olunmadan yayınlanamaz ”
* 6112 sayılı RTÜK Kanunu 8. Madde 1.i fıkrası “suçlu olduğu yargı kararıyla kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez”
* 6112 sayılı RTÜK Kanunu 8. Madde 1.m fıkrası “Türkçenin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına izin verilemez”
* 6112 sayılı RTÜK Kanunu 8. Madde 1.o fıkrası “kişi ve kuruluşların cevap ve düzeltme hakkına saygılı olmak zorundadır”
* 6112 sayılı RTÜK Kanunu 8. Madde 1.p fıkrası “Medya hizmet sağlayıcı tarafından yapılan veya yaptırılan anket ve kamuoyu yoklamaları hazırlık aşamasından sonuçlanıncaya kadar noter nezaretinde gerçekleştirilmesi zorunludur”

Sözün özü 12 Nisan 2013 tarihinde basın toplantısıyla açıklanan ilkeler aslında 15.2.2011 tarihli 6112 sayılı kanunda yazıyor. RTÜK Başkanı Davut Dursun’u canlı yayında konuşurken izleyince ümitlendim. Çünkü medyada “RTÜK’ten spor programlarına ayar” yazıyordu. RTÜK’ün Spor Programları Rehber İlkelerini açıkladığı gün bireysel olarak çağrıda bulundum. Tek yapabileceğim buydu. “RTÜK BU İLKELERE UYULMAMASI HALİNDE UYGULAYACAĞI CEZAYI YAZILI OLARAK AÇIKLAMALI” çağrım elbette sessiz çığlık olarak kaldı. 6112 sayılı RTÜK Kanunu’nda 8. Madde ihlallerine uygulanacak cezalar yazıyor. Neden tekrar duyursunlar diye soran olabilir. “REHBER İLKELERE UYMAYANLARA VERİLECEK CEZA YAZILI OLARAK DEKLARE EDİLSİN” diye çağrıda bulunurken KARARLILIĞIN İLANINI UMDUM.
En azından Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Mehmet Arslan’ın Aralık ayında TRT’de yaptığı açıklamanın gerçek olmasını umdum. Mehmet Arslan, yetkililerin “ağır para cezalarının uygulanacağını, kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağını” beyan ettiğini söylemişti. Telegol’ ü izlerken bu beklentimin nafile olduğunu hissetmedim değil. Hatta kullanılan ifadeden RTÜK üyeleriyle “alay” izlenimi de edindim.
Kaya Çilingiroğlu “Duyduğuma göre bazı ilkeler açıklanmış” derken Serhat Ulueren eliyle savuşturup “Var öyle birşey” dedi
Telegoldeki ortam spor programı olarak adlandırılan yayınların yapımcılarının RTÜK Başkan ve üyelerini ciddiye almadıklarını gösterdi.
15 Nisan 2013 tarihinde Beyaz TV’de yayınlanan Derin Futbol Programı’nı izleyince anladım ki bırakın ciddiye almamayı alay ediyorlar.
RTÜK Başkanı, üyeleriyle birlikte kamuoyunun karşısına çıkıp “ARGO-KABA İFADE-HAKARET” olmayacak dedikten sonra olanlara bakın;

Beyaz TV’de 15 Nisan 2013 tarihinde yayınlanan Derin Futbol Programında “ETİK İLKELER”E ONLARCA KEZ TECAVÜZ EDİLDİ. Sadece Spor Programları Rehber İlkelerine tecavüz edilmedi. RTÜK Kanunu’nun 8. Maddesinin her fıkrası delik deşik edildi. Sayın Dursun, Sayın Yücel, Sayın Yıldırım, Sayın Darendeli, Sayın Ersoy o yüzden size soruyorum. DERİN FUTBOL ASLINDA SİZE KARŞI MEYDAN OKUMA DEĞİL Mİ? Sayın Dursun, Sayın Yücel, Sayın Yıldırım, Sayın Darendeli, Sayın Ersoy ÜÇ GÜN BİLE GEÇMEDEN BU YAYININ YAPILMASI KARŞISINDA NE HİSSETTİNİZ? Sayın Dursun, Sayın Yücel, Sayın Yıldırım, Sayın Darendeli, Sayın Ersoy; KANUNUN SİZE VERDİĞİ YETKİYİ KULLANMAK İSTEMEZ MİSİNİZ? Sayın Dursun, Sayın Yücel, Sayın Yıldırım, Sayın Darendeli, Sayın Ersoy (insanlık hali anlayışla karşılarız da) KORKUYOR MUSUNUZ? BASKI VAR MI BASKI? Sayın RTÜK üyeleri eğer baskı yoksa, korkmuyorsanız, kanundan kaynaklanan yetkinizi kullanmak isterseniz… takdir sizin,

RTÜK Başkanı ProfDr Davut Dursun vekili Taha Yücel, kurul üyeleri Doç. Dr Ahmet Yıldırım, Dr Vahap Darendeli, Dr Hamit Ersoy. Size sesleniyorum, Derin Futbol adlı program (ve türevlerini) denetleme görevi kanunla siz verilmiş. Siz KAMU OTORİTESİSİNİZ… İyi niyetli bir şekilde 12 Nisan Cuma günü “spor programlarında artık bunlar olmayacak” dediniz. Siz “spor programlarında argo-kaba söz-hakaret olmayacak” derken tv yöneticileri, yapımcılar tam karşınızdaydı.
Sayın RTÜK üyeleri size etik ilkelere uyacaklarını söyleyenlerin daha 3 gün geçmeden yaptıklarına ne diyorsunuz? RTÜK Kanunu 8. Madde 1.ç fıkrası “eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı ifade içeremez” demiyor mu? Bunlar ne?
* Ahmet Çakar “KANIN HESABINI SORAN DAYI İSTERİM. BU TÜK DELİKANLISINDAN ÇOK BAŞKA DAYI”
* Ahmet Çakar “LAN SENİN YEĞENİN BIÇAKLANMIŞ…” “BUNA ARKADAN ÜFLÜYORLAR”
Bunlar güzel sözler mi? 6112 sayılı RTÜK Kanunu 8. Madde 1.ı fıkrası “soruşturulması mümkün olan haberler soruşturulmaksızın emin olunmadan yayınlanamaz ” diyor. Derin Futboldaki gibi haber canlı yayında mı araştırılır? Önce araştrımak her türlü cevap hakkını tanımak gerekmez mi? Suçlanan kişiler bu iddiaları canlı yayında öğrenmeye ve hemen yanıt vermeye mecbur ve mahkum mudur? Kamu otoritesi olarak 16 yaşındaki çocuğun adını açıklayan, yakınlarını ağır dille suçlayan insanlara yaptırım uygulayacak mısınız?

Sayın PorDr Davut Dursun; 6112 sayılı RTÜK Kanunu 8. Madde 1.i fıkrası kaldırıldı da haberimiz mi yok? O madde de “suçlu olduğu yargı kararıyla kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez” denmiyor mu? Spor programları istisna mı? Zaten talihsiz bir olay yaşayan bireyi sırf canlı yayına çıkmıyor diye “delikanlı olmamakla” “paragözlükle” suçlayanlara RTÜK ne yapacak? 15 Nisan Pazartesi gecesi Derin Futbol Programında yaşanan olaylar vakayı adiye olarak kabul edilebilir mi? Buna dur diyecek makam yok mu? Sayın Prof Dr Davut Dursun, bireyleri tahrik ederek (açıkça ifade edildiği gibi taktik olarak) canlı yayına çıkmaya zorlamak olağan mıdır? Canlı yayına bağlanmaya zorlama taktiği spor programı olarak adlandırılan yayınlarda sürekli hale geldiyse bu bir tehlike değil midir? 15 Nisan 2013 Pazartesi gecesi Derin Futbol’u izleyenlerin zihninde bir algı yaratıldı. “FB YÖNETİMİ SUÇU ÖRTBAS EDİYOR” Algı yaratmaya dönük eylemler spor programı olarak adlandırılan yayınlarda sürekli hale geldiyse bu bir tehlike değil midir?

Eğer bazı spor yöneticileri de canlı yayında “doğranma” tehdidiyle yönlendiriliyorsa bu büyük bir tehlike değil midir? Sayın RTÜK üyeleri, spor programı yapımcıları veya yayıncılar istedikleri algıyı yaratma, baskı kurma şansına sahip. Bu algı yaratma ve baskı kurma yönetimine kurumları, bireyleri korumakla yükümlü RTÜK hiçbir şey yapmazsa kim yapacak? RTÜK Kanunu’na da yazılmış “suçlu olduğu yargı kararıyla kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez” spor programları muaf mı? Bazı spor programlarında (hem de sözleşmiş gibi) aynı günde hatta aynı dakikalarda aynı kişiler ısrarla suçlanıyor? Yüzlerce örnek sıralayabilirim. Sayın Dursun “müeyideye gerek kalmadan spor programlarına yakışmayan sorunlar” ortadan kalkmıştır derken biraz acele mi ettiniz? 15 Nisan 2013 Pazartesi gecesi, bir yayında sırf bir spor kulübüne misilleme yapmak için (biz bu izlenime sahibiz) yapılanları lütfen izleyin. 16 yaşındaki bir çocuğun ve yakınlarının sırf istenen bazı açıklamaları yapmadığı için nasıl çiğnendiğine bakın… Sıradaki kurban kim? Onlara bu gücü kim veriyor? Sayın RTÜK üyeleri lütfen kamu otoritesi olduğunuzu unutmayın….

Saygılarımla

……. ……..

___/___/2013
_______________________________________________________________________________________________________________________
posta adresi : Rtük Üniversiteler Mah. 1597. Cad. No: 13 Bilkent 06800 ANKARA
E-posta Adresi; rtuk@rtuk.gov.tr
Tel ; 444 1 178

Reklamlar

RTÜK E MEKTUP” üzerine 6 yorum

  1. eline yüreğine sağlık bu şeref yoksunlarına hadlerini hatırlattığın bildirdiğin için herkes görevini yapsa bu mektubu mail yağmuruna tutsa rtüke dahada güzel olur.

  2. Ertem Şener seni spikerliğinle sevdik ama seninde nasıl bir insan olduğun ortaya çıktı. Galatasaray hobisiyle programı yönetemiyorsun yazıklar olsun sana . Biz o kadar küfrediyoruz ama içlerinde yine ahmet çakar dürüst. diğerleri paranın ve yalakalığın derdinde .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s